DO KTÓREGO SĄDU NALEŻY ZŁOŻYĆ POZEW O ROZWÓD

Gdy nie widzisz już żadnych możliwości na uratowanie Waszego związku, to jedynym słusznym rozwiązaniem staje się rozwód.

„Papiery rozwodowe”

Wiele osób zwraca się do mnie z zapytaniem czy przygotuję im „papiery rozwodowe”, żeby mogli je podpisać. W Polsce nie odbywa się to w taki sposób jak w amerykańskich filmach – poprzez podpisanie „papierów rozwodowych”. O rozwodzie orzeka Sąd, a aby wszcząć postępowanie rozwodowe należy wnieść do właściwego Sądu pozew o rozwód.

Do którego Sądu?

Pozew o rozwód należy wnieść do Sądu Okręgowego. Ten Sąd rozpozna Twoją sprawę o rozwód w pierwszej instancji i wyda wyrok, od którego będzie możliwość wniesienia apelacji do Sądu Apelacyjnego.

Miejscowo właściwym Sądem Okręgowym, będzie Sąd w którego okręgu mieliście ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z Was w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Jeżeli żadne z Was nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w tym okręgu to wówczas właściwy będzie Sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. W sytuacji gdy nie znasz miejsca zamieszkania strony pozwanej to wówczas właściwy będzie Sąd miejsca zamieszkania powoda.

Gwoli ścisłości – powód – to osoba, która wnosi pozew o rozwód, zaś pozwany to osoba przeciwko której skierowany jest pozew.

A po naszemu?

Ania i Tomek od 10 lat są małżeństwem i wspólnie mieszkają w domu w Olsztynie. Po długich rozmowach podjęli decyzję o rozwodzie i Tomek wyprowadził się do Białegostoku, gdyż tam znalazł nową pracę, a Ania została w Olsztynie. Oboje postanowili, że to Ania wniesie pozew o rozwód, a zatem ona będzie powódką, a Tomek pozwanym. W takiej sytuacji Ania wniesie pozew do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

A gdyby Ania i Tomek postanowili sprzedać dom i wyprowadzić się z Olsztyna? Ania wyprowadzi się do Gdańska, zaś Tomek do Białegostoku. Gdyby to znowu Ania miała wnieść pozew o rozwód to musiałaby wnieść go do Sądu Okręgowego w Białymstoku (ponieważ Ania jest powódką, zaś Tomek pozwanym). Gdyby postanowili, że to Tomek wniesie pozew o rozwód to wniósłby go do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Może tak się zdarzyć, że Ania i Tomek rozstaną się w bardzo złych relacjach i Tomek nie powie Ani dokąd się wyprowadził i nie będą mieli ze sobą kontaktu. W takiej sytuacji Ania mieszkając w Gdańsku złoży pozew do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Radca Prawny<br>Małgorzata Chmielewska

Radca Prawny
Małgorzata Chmielewska

Dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe wykształciło we mnie ogromną pasję do prawa rodzinnego, które – muszę to przyznać – daje mi niezwykłą satysfakcję. Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:

kontakt@chmielewska-kancelaria.pl
+48 885 920 309

Więcej wpisów

Copyrights 2021 © Radca Prawny Małgorzata Chmielewska | Prawnik Rozwód Alimenty Prawo Rodzinne Olsztyn
POLITYKA PRYWATNOŚCI | Strona wykonana przez Marketing Prawników

Potrzebujesz POMOCY prawnej?

Zostaw swoje dane, oddzwonię: