KONTAKTY Z DZIECKIEM – CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.”

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem i bezpośrednie porozumiewanie się oraz utrzymywanie korespondencji, a także korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (np. telefon, skype).

Po rozstaniu – czy to po rozwodzie czy zakończeniu nieformalnego związku, dziecko pozostaje najczęściej pod opieką jednego z rodziców i mieszka z nim na stałe, zaś drugi rodzic ma możliwość zapewnienia sobie kontaktów z dzieckiem. Może wystąpić do Sądu z wnioskiem o ustalenie kontaktów, albo zawrzeć ugodę przed mediatorem.

W jaki sposób określić zakres kontaktów?

Harmonogram kontaktów powinien być określony możliwie jak najdokładniej. Najlepiej określić konkretne dni tygodnia, godziny odbioru i oddania dziecka, a także to który z rodziców odbiera i oddaje dziecko. Musisz wiedzieć, że harmonogram kontaktów ustalasz na dobre i złe czasy – często klienci nie chcą ustalać kontaktów w święta czy wakacje, ale co wtedy gdy oboje rodzice będą chcieli np. wyjechać na święta z dzieckiem, a kontakty nie będą w tym czasie uregulowane? Warto o tym pamiętać wcześniej, żeby nie zostawiać takich sytuacji na ostatnią chwilę. Może się okazać, że jednak jakoś to nie będzie…

Co z wakacjami i świętami?

Nie można o nich zapomnieć! Zdarza się, że słyszę od klientów „dogadamy się co do wakacji, po co je ustalać”. A po jakimś czasie odbieram telefon z prośbą o pomoc, bo jednak nie mogą się dogadać i co robić… To ważne, żeby określić również sposób spędzenia wakacji rodziców z dzieckiem oraz świąt. Można również zastrzec, że kontakty wakacyjne będą ustalane np. minimum dwa miesiące przed ich terminem albo np. do 30 kwietnia każdego roku.

Kontakt dziecka z rodzicem poza bezpośrednimi spotkaniami?

Kontakt z dzieckiem to nie tylko osobiste spotkania. Musisz wiedzieć, że masz możliwość ustalenia kontaktów telefonicznych lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych. To bardzo istotne i komfortowe w sytuacji, gdy mieszkasz daleko od miejsca zamieszkania dziecka.

Czy harmonogram kontaktów można zmodyfikować w przyszłości?

Raz ustalone kontakty można później zmienić. Ustalając harmonogram kontaktów bardzo często klienci obawiają się, że za jakiś czas nie będą mogli w taki sam sposób widywać się z dzieckiem, ale musisz wiedzieć, że gdy zmieniają się okoliczności (np. dziecko idzie do szkoły, zmieniasz godziny pracy czy zmieni się miejsce zamieszkania lub dziecka) masz możliwość zmiany harmonogramu kontaktów – możesz zawrzeć ugodę lub wystąpić do Sądu.

Najważniejsze co musisz wiedzieć, że kontakty to nie tylko prawo, ale i obowiązek! Ustal taki sposób i zakres kontaktów, który będzie możliwy do zrealizowania przez Ciebie i dziecko, bowiem w przypadku nierealizowania przez Ciebie ustalonych kontaktów drugi rodzic ma możliwość ich „egzekwowania”. W jaki sposób? O tym przeczytasz tutaj.

Kwestię kontaktów warto przemyśleć, by ukształtować je w kompleksowy i przejrzysty sposób.

Radca Prawny<br>Małgorzata Chmielewska

Radca Prawny
Małgorzata Chmielewska

Dotychczas zdobyte doświadczenie zawodowe wykształciło we mnie ogromną pasję do prawa rodzinnego, które – muszę to przyznać – daje mi niezwykłą satysfakcję. Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:

kontakt@chmielewska-kancelaria.pl
+48 885 920 309

Więcej wpisów

Copyrights 2021 © Radca Prawny Małgorzata Chmielewska | Prawnik Rozwód Alimenty Prawo Rodzinne Olsztyn
POLITYKA PRYWATNOŚCI | Strona wykonana przez Marketing Prawników

Potrzebujesz POMOCY prawnej?

Zostaw swoje dane, oddzwonię: